Метод УВТ — нове слово в медицині

Метод УВТ - нове слово в медицині

Невтішні дані статистики свідчать про те, що близько 80% населення мають проблеми з опорно-руховим апаратом. Такі проблеми призводять до виникнення болів, особливо при русі. Дискомфорт стає сигналом звернення до лікаря. Однак дуже часто такі пацієнти чують у відповідь, що їх захворювання не лікується. Але це не зовсім так. Сьогодні все більш широко починає використовуватися метод ударно-хвильової терапії, який допомагає позбутися проблем із суглобами і хребтом.

Апаратом УВТ створюється ударна хвиля певної частоти. Ця хвиля і надає лікувальну дію на проблемні ділянки. Ударна хвиля здатна руйнувати кальцієві відкладення, посилювати кровообіг і вимивати солі із сухожиль і зв’язок. Органи, на які впливала ударна хвиля, як би омолоджуються, що сприяє поліпшенню самопочуття пацієнта.

Процедури УВТ як правило безболісні, застосування анальгетиків може знадобитися тільки в окремих випадках. Метод УВТ застосовують для лікування різних захворювань: артрозів, остеохондрозів, запалення суглобів і навіть для поліпшення постави. УВТ може використовуватися в тому числі і для прискорення зрощення кістки при переломах і тріщинах.

Але основний напрямок використання УВТ — це лікування больових синдромів у опорно-руховому апараті.

У середньому повний курс лікування займає близько півтора місяця. Він складається з 5-7 сеансів, з перервою від 4-х днів до тижня. Сама процедура займає до 20 хвилин.

У результаті, після проходження повного курсу лікування, прискорюється відновлення тканин, поліпшується обмін речовин і мікроциркуляція, практично зникають набряки, і звичайно ж зникають болі в хребті, суглобах і т.д. Відповідно повністю відновлюється стійкість до звичних фізичних навантажень.

Як правило, результат від застосування ударно-хвильової терапії зберігається надовго, особливо якщо до цього інші види лікування не допомогли.

Заїкання у дитини

Його діагностика дуже проста. Чого не можна сказати про його лікування.

Заїкання може бути різної вираженості. Виникає між трьома і п’ятьма роками, може супроводжуватися порушенням фонаціі (сюсюкання, недорікуватість), а також індивідуальними емоційними проявами.

Лікування заїкання зазвичай утруднене і немає впевненості в його позитивному результаті. Однак при ранньому початку лікування результат може бути краще.

Не слід плутати заїкання, яке є постійним, з повторенням слів або коливанням при їх виборі, останнє тимчасово і минуще.

Будь-яке порушення мови вимагає періодичної перевірки якості слуху.

Глухий дитина до шестимісячного віку нормально лепече, проте потім у нього дуже скоро зупиняється розвиток мовлення, що вказує на важливість ранньої діагностики порушень слуху з проведенням за наявності найменшого сумніву аудіометричного обстеження.

Результати цих обстежень важко піддаються розшифровці у дуже маленьких дітей, тому обстеження у них необхідно повторювати, якщо отримані дані сумнівні.

Всі порушення розвитку мовлення необхідно враховувати, так як вони можуть викликати ускладнення в період навчання в школі. Серед порушень розвитку мовлення домінують дислексія, або ускладнення в читанні, і Дисграфія, або утруднення в освоєнні орфографії.

Подібна дислексія-Дисграфія часто виявляється лише у шкільному віці і завжди вимагає переучування, дуже часто занадто тривалого.

Дислексія-Дисграфія — захворювання, яке, якщо його не лікувати, може несприятливо позначитися на шкільному процесі.

Не забувайте — будь-яке порушення мови вимагає лікування і постійного спостереження лікаря.

Догляд за шкірою дитини при атопічному дерматиті

Догляд за шкірою дитини при атопічному дерматиті

Відомо, що шкіра — один з перших, а іноді і головний індикатор стану організму. Чим краще вона виглядає — тим здоровіше людина. Здорова шкіра важлива і для дитини, але, на жаль, багато мам зіштовхуються з такою неприємністю, як діатез у малюка.

У сучасній медицині діатез, а також екзему, нейродерміт прийнято об’єднувати одним терміном — «атопічний дерматит».

Атопічний дерматит — це алергічне запалення шкіри, в основі якого лежать генетично зумовлені імунні механізми, що приводять до пошкодження всіх шарів епідермісу. До симптомів атопічного дерматиту відносяться сухість, запалення шкіри та інтенсивний свербіж.

При лікуванні атопічного дерматиту, перш за все, увага приділяється особливому догляду за шкірою дитини.

Існує перелік найбільш важливих рекомендацій, яким необхідно дотримуватися при догляді за шкірою дитини при атопічному дерматиті:

Купання

* При купанні вода не повинна бути занадто гарячою — не вище 37 ° С. Не купайтеся дитини довше 10 хвилин.

* Бажано використовувати дехлорірованную воду (можна відстоювати воду у ванні протягом 1 — 2 годин, а потім нагрівати, або використовувати фільтри).

* При гарній переносимості, до води можуть бути додані трави чистотілу, відвар кори дуба, настій листа берези.

* При купанні не розтирайте шкіру дитини, не використовуйте мочалки.

* Намагайтеся не завдавати мило на ділянки шкіри, уражені атопічний дерматит, або на ділянки сухої шкіри.

* Не розтирайте мокру шкіру — висушіть її, промокаючи і поплескуючи шкіру м’яким рушником.

* Протягом 3 хвилин після купання нанесіть на шкіру зволожуючий засіб — це дозволить зберегти в шкірі вологу. Рекомендовані пом’якшуючі і живильні засоби: бепантен, F-99, Драполен, креми «Дитячий», «Роса», мазь «Радевіт».

Умови в квартирі

* У дитячій кімнаті не повинно бути занадто спекотно, щоб дитина якомога менше потів під час сну.

* Обов’язкова регулярне прибирання всієї квартири і, особливо кімнати, де спить дитина.

* У квартирі не повинно бути великої кількості колекторів пилу: м’яких меблів, килимів, об’ємних м’яких іграшок.

* Серед побутових факторів несприятливу дію на організм дитини надає застосування синтетичних миючих засобів, які можуть потрапляти в організм дитини різними шляхами: через дихальні шляхи (прання та сушіння білизни у квартирі), через шлунково-кишковий тракт (миття посуду з використанням СМС), через шкіру (контакт з білизною), тому на ці моменти слід звертати увагу.

* Не слід тримати в будинку тварин.

* Необхідно виключити пасивне паління, тому що нікотин стимулює вироблення антитіл алергічних.

Крім цього

* Слідкуйте, щоб шкіра дитини не ставала надто сухою.

* Нігті у дитини завжди повинні биь коротко оголений — це запобіжить розчісування запалених ділянок шкіри.

* Застосовуйте тільки рекомендовані лікарем очищають і зволожуючі засоби.

* Не використовуйте при пранні ополіскувачі для білизни, дуже часто вони містять речовини, що викликають алергічні реакції.

* Не одягайте на дитину вовняні вироби — вони надають подразнюючу дію на сухі і запалені ділянки шкіри.

* Якщо свербіж заважає дитині спати, то можна заспокоїти шкіру прохолодним вологим компресом з махрової тканини.

* Інформуйте няню, інших людей які доглядають за Вашою дитиною про спеціальні умовах купання і необхідності використання зволожуючих засобів.

На думку фахівців — алергологів, вік дитини до 3-х років є самим вдячним для лікування. У цьому періоді дитинства можна з максимальною вірогідністю домогтися переривання розвитку алергічного процесу. Тому правильний догляд за шкірою дитини в сукупності з виконанням рекомендацій лікаря будуть запорукою успішного лікування атопічного дерматиту.

Як бути при появі болю в спині?

Як бути при появі болю в спині?

Після 30 років у багатьох жінок з’являються болі в спині. У кого-то біль з’являється після фізичного навантаження, у кого-то — незалежно від зовнішніх факторів. Найбільш частий діагноз у цих випадках — остеохондроз, проте не варто передчасно ставити собі діагноз непідтверджений без обстеження та консультації лікаря. Біль може бути викликана захворюваннями внутрішніх органів, а не тільки заняттями в тренажерному залі або підняттям тяжкості.

У цьому випадку будь-які спроби самолікування у вигляді прийняття знеболюючих засобів, натирань мазями або чогось ще — можуть бути зовсім недоречно.

Однак до виклику лікаря ви все ж можете надати посильну допомогу собі і своєму організму. По-перше, обов’язково забезпечте собі постільний режим. У положенні лежачи, особливо на жорсткій поверхні, значно знижується навантаження з хребта. Спробуйте приймати різні пози, поки не знайдете найбільш зручну, яка задовольняє особливостям вашого хребта, позу: можна підняти ноги або покласти під живіт невелику подушку.

По-друге, обмежте себе в рухах, особливо різких. У цьому вам допоможуть різні фіксатори: пояси й бандажі. Встаючи і лягаючи, спирайтеся на лікті і руки.

Якщо все ж таки діагноз «остеохондроз» підтвердився, не впадайте у відчай. Ви завжди можете позбутися від неї за умови дотримання рекомендацій лікаря, профілактики загострень і ведення здорового способу життя. Окрім ухвалення ліків, масажу і натирань, не переставайте займатися спортом. Однак не будь-які тренування підійдуть, виключіть травматичні тренування з великим навантаженням на хребет. Краще відвідуйте спортивні комплекси, басейни, гімнастичні зали. При остеохондрозі підійдуть будь-які види спорту, які зміцнюють хребет, тренують гнучкість і стимулюють приплив крові до спини.

З інших нетрадиційних методів можна порадити домашні трав’яні ванни, баночний масаж, іглоіпплікатори, пластирі. При гострих болях допомагають ванни з кореня аїру, ромашки, шавлії, каштана або бузини. Крім того, за відсутності алергічних реакцій, дуже ефективні хвойні ванни.

Не відмовляй собі в свіже дихання

Не відмовляй собі в свіже дихання

Мільйони разів ми чули від своїх батьків, лікарів, з екранів телевізорів про те, як важливо чистити зуби. Для когось регулярне чищення зубів стала правилом, для інших — до цих пір є неприємним зобов’язанням. Про важливість гігієни порожнини рота ми замислюємося, звичайно занадто пізно — коли з рота з’являється неприємний запах, дихання стає несвіжим, починають розвиватися хвороби ясен.

Все це відбувається тому, що порожнина рота — це ідеальне місце для життя і розвитку мікроорганізмів, в числі яких як корисні, так і шкідливі грибки, віруси і бактерії. Після їжі на зубах неминуче утворюється наліт, в проміжках між зубами залишаються частки їжі. А якщо на зубах вже почав розвиватися карієс або інший хворобливий процес, то ситуація тільки загострюється.

Якщо «хворий» зуб не почистити, то бактерії починають активно розмножуватися, вражати ясна і навколишні тканини. Саме в результаті цього процесу виникає неприємний запах. При тривалому зневажливому ставленні може виникнути захворювання — пародонтоз. Це запалення ясен, що може призвести до розхитування і повної втрати зуба. Погодьтеся, набагато простіше чистити зуби два рази на день, витрачаючи на це не більше 10 хвилин, ніж втратити здоровий зуб. Лікування пародонтозу також досить складно і не дуже приємно, тому гігієна порожнини рота повинна стати вашим щоденним супутником.

Нагадаємо ще раз, як можна убезпечити свої зуби від захворювань:

1) подружитися з зубною щіткою і пастою. Не полінуйтеся запитати у стоматолога, яку щітку і пасту вибрати. У зубів може бути різна чутливість, а у ясен аллергічность на склад зубної пасти. Лікар допоможе вам вибрати щітку потрібної жорсткості і конструкції і пасту, яка підійде саме вам.

2) Створіть власну гігієнічну програму і виконуйте їй. Для цього вам знадобиться відвідати стоматолога-гігієніста, який допоможе вам підібрати режим, засоби (щітки, Флоссен (зубні нитки), креми і ополіскувачі).

3) Якщо в даний момент ви здійснюєте виправлення прикусу (вам встановлена брекет-система), то за зубами потрібно доглядати вдвічі ретельніше. Існують спеціальні йоржики, якими треба буде очищати рот і зуби після кожного прийому їжі.

4) Раз на рік треба приходити на прийом до стоматолога! Це не порожні слова, а економія ваших же сил і засобів. Якщо зуби в хорошому стані, то лікар порадить провести професійну гігієнічну чистку, яка зніме зубний наліт у недоступних місцях.

Ваша посмішка може бути дійсно білосніжною

Ваша посмішка може бути дійсно білосніжною

Ні для кого не секрет, що усмішка це перше, на що звертають увагу люди при спілкуванні. Посмішка — символ щирості, доброзичливості та готовності спілкуватися. Проте, мало хто може похвалитися дійсно рівними білосніжними зубами. Так уже розпорядилася природа: наші зуби вкрай рідко бувають ідеальними за формою і кольором.

Звідси з’являються комплекси, ми соромимося посміхнутися або засміятися, бо не хочемо, щоб при першому знайомстві співрозмовник побачив недоліки зубів. З цієї причини люди можуть здатися один одному закритими, скованими, не здатними спілкуватися.

Одним з варіантів вирішення даної проблеми є відбілювання зубів. Відбілити зуби сьогодні можна практично в кожній стоматологічній клініці. Однак відбілювання — це лише тимчасове рішення, до того ж при ідеальному кольорі, на ваших зубах можуть бути інші дефекти — відколи, пломби, нерівності. Більш оптимальним варіантом сучасні стоматологи вважають вініри — так звані «порцелянові накладки», які здатні радикально перетворити ваш вигляд.

Про вініра розповідає лікар стоматології Санкт-Петербурга, Іван Вікторович Мазепов: «Вініри прийшли до нас на початку 90-х з американської практики, тоді вони були непомірно дорогими і тому не отримали масового поширення. Сьогодні вартість одного вініра дорівнює вартості однієї поставленої пломби, тому багато хто може дозволити собі дійсно розкішну посмішку ».

Перед початком процедури, лікар обов’язково повинен поговорити з пацієнтом і визначити, чи підійдуть вініри в даному випадку. Крім того, заздалегідь необхідно вибрати колір, форму і довжину вінірів. Перед установкою накладок зуби пацієнта повинні бути «приведені в порядок» лікується карієс, проводиться чищення зубів.

Обов’язковою умовою для встановлення вініра є шліфування зубів. Емаль зуба спилює приблизно на 0,5 мм, щоб «звільнити місце» для нової штучної емалі з порцеляни. Потім робляться зліпки з верхньої і нижньої щелепи. Тепер вініри можна готувати для накладення: виготовити їх в зуботехнічній лабораторії та відшліфувати за формою природних зубів.

Порцелянові вініри дозволяють добитися дійсно приголомшливих естетичних результатів. Фарфор володіє всіма якостями, які підходять для емалі: колір, текстура, прозорість. Крім того, цей матеріал виключно довговічний і біосумісний. Порцелянові вініри не викликають алергічних реакцій і не ушкоджують ясна.

Єдиним можливим протипоказанням для встановлення вінірів може стати відсутність зуба чи декількох зубів. У цьому випадку вашу посмішку зможе виправити імплантація зубів. На імплантат можна встановити вінір, або підібрати коронку відповідного кольору.

Пам’ятайте, що ваша посмішка невід’ємна частина вигляду. Красиві зуби відображають ваше благополуччя і дарують упевненість в спілкуванні з оточуючими.

Ваша молодість у клітинах

Технології збереження молодості і здоров’я набувають все більший інтерес у всіх розвинених країнах світу. Довголіття і хороша фізична форма незмінно символізують успіх і благополуччя. Причому, в останні роки зовнішня краса цікавить людей набагато менше внутрішньої. Наприклад, курси перукарів, що викликали повальний інтерес буквально пару років тому, або навчання манікюру, вже не настільки популярні, як раніше. Все більше людей зацікавлені в застосуванні радикально нових методів, серед яких клітинна терапія, що дозволяє сповільнювати процеси старіння на основі пептидних біорегуляторів.

Суть однієї з останніх клітинних розробок полягає в нормалізації клітинного метаболізму, що, у свою чергу, веде до відновлення роботи всіх систем організму з колишньою силою. Біорегулірующая терапія справляє фізіологічну регулюючу дію на обмінні процеси в кожній клітині, а значить і у всьому тілі. Незаперечний плюс цього методу ще й у тому, що він не виявив яких-небудь побічних реакцій, ускладнень або залежності.

Комплексна клітинна діагностика і терапія може проводитися в сертифікованих медичних центрах та інститутах. Можливості такої терапії надзвичайно широкі. Перш за все, це прогнозування, профілактика і лікування вікової патології. Комплексна діагностика організму дозволяє з високою точністю оцінювати стан здоров’я пацієнта і запропонувати оптимальний курс терапії.

Індивідуальна схема лікування розробляється на основі генетичної схильності і локальних ознак. Таким чином, сьогодні, з упевненістю можна констатувати факт перемоги науки над процесами клітинного старіння.

Допоможіть своїм стопах — робіть зарядку!

Допоможіть своїм стопах - робіть зарядку!

Абсолютним здоров’ям стоп можуть похвалитися лише 15% людей. Ноги інших що-небудь та долає: втома, важкість, набряки. Найвідоміший ножний ворог — плоскостопість.

Найчастіше дістається прекрасній статі: за тягу до краси (модні туфельки на шпильці і з гострим носком) і фізіологію (гормональні зміни при статевому дозріванні, вагітності, менопаузі).

Кавалери, не радійте: з часом вам доведеться розплатитися за любов до силових видів спорту та, знову ж таки, незручне взуття.

Але не варто чекати, коли кінцівки замолить про пощаду — краще пошкодувати їх заздалегідь. Розім’яти кісточки і зміцнити зв’язки допоможе Її Величність Гімнастика.

1. Шукаємо в будинку відповідний поріг або піднесення. Стаємо на нього так, щоб п’ятки нависали над підлогою. Піднімаємося на шкарпетках.

2. Стаємо прямо. Піднімаємо ногу, зігнувши в коліні, і робимо обертальні рухи стопою.

3. Ускладнюємо завдання. Все так само стоячи, витягаємо ногу горизонтально вперед, намагаючись не згинати в коліні. Повертаємо стопу, намагаючись відтягнути носок як можна далі в зовнішню сторону.

4. Вчимося пересуватися по-канцелярські. Для цього захоплюємо пальцями ніг олівці або які-небудь палички відповідного розміру, і ось так, не випускаючи «спортінвентар», розгулює по квартирі.

5. Продовжуємо ходити. Цього разу в полупріседе. Але зате на пальцях, намагаючись розгорнути їх всередину.

6. Тепер будемо ходити просто … ні, не просто так, а на зовнішній стороні стоп. Ну і що, що незручно? Зате корисно!

Діагностика викривлень хребта (сколіозу)

Діагностика викривлень хребта (сколіозу)

Викривлення хребта виявляються у дітей самого різного віку, хоча найбільшою мірою характерні для підлітків. Фахівці розрізняють два основних види цього порушення — сколіоз (Scoliosis) і кіфоз (Kyphosis).

Сколіоз представляє собою викривлення хребта вправо або вліво; при кіфоз хребет вигинається назад. Обидва захворювання можуть бути виявлені на ранній стадії, що дозволяє запобігти погіршенню стану та уникнути більш складних лікувальних процедур. У рамках цієї статті ми зосередимося головним чином на сколіозі.

Хребет — це тривимірна структура, а тому його викривлення теж, як правило, тривимірні. При сколіозі хребці можуть зміщуватися, вигинаючи ребра в ту або іншу сторону, що призводить до відхилення передній частині тіла вліво або вправо. Дане захворювання зустрічається у 3% підлітків, причому у дівчаток в 4 разів частіше, ніж у хлопчиків, проте сколіоз, що вимагає лікування, виявляється лише у 0,3% дітей.

Існує кілька типів сколіозу, в цій статті піде про найбільш поширеному його вигляді — ідіопатичному сколіозі, тобто сколіозі, причина якого не відома.

Ідіопатичний сколіоз — досить часте явище, не викликане впливом зовнішніх факторів, будь то неправильна постава, фізичні вправи, навантаження на спину, спосіб носіння шкільної сумки, положення при сидінні або стоянні (включаючи тривалий сидіння за комп’ютером) або тип стільця або ліжка. Викривлення хребта відбувається в більшості випадків у період швидкого росту організму — в період статевого дозрівання. І дуже часто сколіоз виявляється випадково, коли батьки, бачачи, що дитина сутулиться, приводять його на обстеження до ортопеда або завдають лікаря візит поза зв’язку з проблемами спини — наприклад, з-за поширених в підлітковому віці болів в колінах, — а то і при звичайному огляді спини. Батькам рекомендується в період швидкого росту дитини, в 9-12 років (хоча у хлопчиків період прискореного росту може починатися пізніше), самостійно звернутися до дитячого ортопеда.

Огляд спини представляє собою дуже просту процедуру, не небезпечну і не доставляє дитині неприємних відчуттів. Пацієнт стає спиною до лікаря, висунувши плечі вперед, а лікар застосовує простий прилад, званий сколіометром і представляє собою по суті ватерпас для вимірювання кривизни хребта. Обстеження передбачає також вимір ніг для встановлення різниці в їх довжині, оскільки ця різниця може впливати на положення спини та кісток тазу. Якщо ноги різної довжини, проводиться додатковий огляд пацієнта — в сидячому положенні, на кушетці, так як в цьому положенні різниця в довжині ніг не позначається. Перед оглядом пацієнт повинен зняти сорочку (дівчаткам знімати бюстгальтер не треба, тим не менше, внаслідок особливої чутливості дівчат у цьому віці рекомендується заздалегідь підготувати їх до необхідності роздягтися під час огляду). При виявленні сколіозу дитина направляється на рентген в положенні стоячи. За допомогою рентгенівських знімків встановлюються кут викривлення хребта та ступінь росту кісток.

Лікування призначається на підставі результатів рентгенологічного обстеження, хоча більша частина дітей потребує тільки у спостереженні. Легкий ступінь сколіозу можна вилікувати за допомогою фізіотерапії. У більш складних випадках використовується корсет, який потрібно носити не менш 20-23 годин на добу, — у поєднанні, знову ж таки, з фізіотерапією. Найбільшою популярністю в останні роки користується такою фізіотерапевтичний метод лікування сколіозу, як метод шроту. Правда, він вимагає від дитини самодисципліни, оскільки включає в себе комплекс щоденних вправ, — проте з їх допомогою можна зупинити розвиток сколіозу. Всі ці методи покликані запобігти оперативне втручання — воно застосовується лише тоді, коли викривлення перевищує 60 градусів, — здатне порушити рухливість хребта. Лікування триває до закінчення росту організму, після чого рекомендується продовжувати виконання вправ — для поліпшення постави.

На закінчення варто підкреслити, що легкий ступінь сколіозу можна вилікувати відносно простими методами і що своєчасне звернення до дитячого ортопеда навіть за відсутності видимих ознак викривлення допоможе уникнути багатьох неприємностей

Гіперактивність і дефіцит уваги у дітей

Гіперактивність і дефіцит уваги у дітей

Ознаки гіперактивності та лікування

Гіперактивність і дефіцит уваги (Attention Deficit Hyperactivity Disorder, ADHD)-поширене поведінкове розлад, характерне для дітей. За статистикою, в США від цього розладу страждають 10% хлопчиків і 4% дівчаток. У цій статті розглядаються ознаки, діагностика та методи лікування ADHD.

Три основних симптому ADHD — гіперактивність, неуважність та імпульсивність. Наявність хоча б одного з цих симптомів перешкоджає нормальному розвиткові дитини та ведення їм нормального способу життя і вимагають втручання фахівця.

Згідно вказівками американських психіатрів (DSM IV), діагноз ставиться на основі наявності декількох параметрів.

Діагноз «дефіцит уваги» ставиться при прояві протягом як мінімум півроку не менше шести з наступних ознак:

· Дитина не здатна сконцентрувати увагу на деталях — наприклад, не звертає уваги на зміну вказівок у процесі виконання завдання;

· Дитина не може зосередитися на виконанні завдань, що вимагають тривалої концентрації уваги, — наприклад, домашніх завдань, хоча, займаючись тим, що йому подобається, дитина може бути більш уважним);

· Дитина слухає, але не чує, тобто пропускає все повз вуха;

· Дитина не виконує інструкцій і не доводить завдання до кінця;

· Дитина відчуває складнощі з організацією своєї діяльності — він може виконувати завдання з однією інструкцією, проте з кількома вказівками поспіль не справляється;

· Дитина намагається уникати виконання завдань, що вимагають розумової напруги;

· Дитина часто втрачає речі, необхідні для виконання завдань і повсякденній діяльності;

· Дитина легко відволікається на сторонні подразники;

· Дитина нерідко проявляє забудькуватість в повсякденних ситуаціях.

За наявності у дитини серйозних проблем з поведінкою лікування повинно починатися вдома.

Діагноз «гіперактивність та імпульсивність» ставиться при прояві протягом як мінімум півроку не менше шести з наступних дев’яти ознак:

· Дитина постійно крутиться на стільці або підводиться зі стільця;

· Дитина встає тоді, коли мав сидіти, — наприклад, ходить по класу під час уроку;

· Дитина постійно бігає і намагається забратися в те чи інше місце в невідповідних ситуаціях;

· Дитина не здатний тихо грати;

· Дитина поводиться надто активно;

· Дитина болтлів;

· Дитина починає відповідати на запитання, чи не дослухавши до кінця;

· Дитина не може дочекатися своєї черги, коли того вимагає ситуація;

· Дитина заважає іншим, втручаючись в їхню розмову або в гру.

При наявності шести і більше симптомів дефіциту уваги ставиться діагноз «ADHD c переважним розладом уваги». За наявності у дитини шести і більше основних ознак гіперактивності й імпульсивності ставиться діагноз «ADHD з переважним гіперактивним розладом». При наявності шести симптомів порушення уваги і шести ознак гіперактивності ставиться діагноз «комплексне ADHD з порушенням уваги та гіперактивністю». Слід зауважити, що ті або інші симптоми, як можуть засвідчити всі батьки, проявляються у кожної дитини — порушення же визначається в залежності від сили і тривалості прояву цих симптомів. Для постановки діагнозу порушення поведінки повинні носити яскраво виражений характер протягом півроку або більше.

Важливо також, проявляються чи поведінкові проблеми у різній обстановці — вдома, в школі, в дитячому садку, під час занять у гуртках — і в якій мірі. Якщо у дитини спостерігаються всі перераховані ознаки, але вираженого характеру вони не носять, то про наявність ADHD говорити не можна, і необхідності в лікуванні цього синдрому немає.

Основні скарги, що змушують батьків або вчителів відправляти дитину до фахівця, — це погана успішність, порушення дисципліни під час уроку, неуважність під час занять і проблеми із спілкуванням або поведінкою. Визначити у дитини гіперактивність та імпульсивність вихователі та вчителі можуть в ранньому віці, оскільки діти з подібними порушеннями часто заважають на уроках, а дефіцит уваги часто супроводжується зниженням успішності.

Втім, AHDH проявляється не тільки перерахованими вище ознаками — все набагато складніше. Як показують дослідження, у 30-80% дітей, що страждають ADHD, є й інші проблеми. Нерідко такі діти відчувають труднощі з навчанням, у них спостерігаються порушення читання, письма і рахунку. А тому для більшої ефективності лікування повинне бути спрямоване і на виправлення порушень уваги, і на вирішення проблем з навчанням.

Всі інші супроводжуючі ADHD проблеми так чи інакше пов’язані з поведінкою. Дуже часто діти з синдромом гіперактивності демонструють непослух і агресію — у них трапляються часті спалахи гніву, вони постійно сперечаються з дорослими та відмовляються виконувати вказівки старших, вони схильні звалювати свою вину на інших і дуже чутливі до зауважень.

Більш серйозним порушенням вважається розлад поведінки (conduct disorder) з ознаками наявності кримінальних нахилів. Чим серйозніше поведінкові проблеми, тим складніше впоратися з усім спектром симптомів дефіциту уваги і гіперактивності і тим менш оптимістичний прогноз на майбутнє.

Нерідко діти з цим синдромом відчувають тривогу, у них часто буває поганий настрій, вони переживають депресію.

Діагностика та лікування гіперактивності

Для складання максимально повної картини стану дитини процес діагностики повинен складатися з кількох етапів.

Бесіда з батьками дозволяє отримати інформацію про склад сім’ї дитини, її оточенні, історії народження, історії хвороби та історії розвитку і встановити причини звернення до фахівця. Важливо також зібрати інформацію про описаних вище супутні проблеми.

Бесіда з дитиною. Дуже важливо залучити до процесу постановки діагнозу самої дитини — незалежно від його віку, — вислухати його думку про власним поведінці і дізнатися про його проблеми, надії і бажання

Використання структурних анкет. Анкети з питаннями, пов’язаними з розладом уваги та гіперактивністю, повинні заповнити батьки і вчитель. Діти від 12 років заповнюють особливі опитувальні листи самостійно.

Отримання відомостей зі школи про успішність.

Загальний і неврологічний огляд.

Висновок обговорюється з батьками. Лікар повинен роз’яснити їм підстави постановки діагнозу і розповісти про серйозність розлад уваги і методики лікування цього синдрому.

Чи існує необхідність у використанні для діагностики ADHD комп’ютерних методів на кшталт тесту TOVA? Питання не просте: в останні роки діагноз іноді ставиться тільки на основі комп’ютерного тестування. Це неправильно — точно так само неправильно призначати дитині лікування, грунтуючись лише на результатах комп’ютерної діагностики. Комп’ютерний метод — додатковий, і в більшості випадків він не обов’язковий.

Комп’ютерна діагностика може допомогти в тому випадку, якщо у дитини спостерігається розлад уваги і концентрації без гіперактивності, якщо ефективність медикаментозного лікування викликає сумніви, якщо діагноз не ясний і якщо потрібна додаткова інформація. Втім, після проведення діагностики розглянути можливість використання комп’ютерного методу варто в будь-якому випадку.

До програми корекції поведінки, що розробляється після постановки діагнозу, слід залучити школу. Хоча вплинути на поведінку дитини дорослі можуть ще до звернення до фахівця. Перш за все, батьки і педагоги повинні перевірити, чи немає у дитини проблем з навчанням. При наявності таких викладачі та шкільний консультант повинні негайно розробити план надання школяреві допомоги в навчанні. У деяких випадках для цього потрібно дидактичне тестування, яке дозволяє виявити сильні і слабкі сторони дитини і розробити програму навчання відповідно до них. Іноді допомога у навчанні сама по собі призводить до змін поведінки, і тоді додаткова терапія не потрібна. Позитивний вплив можуть також надати зміни у класі — наприклад, пересадження дитини ближче до вчителя, видалення від провокуючих чинників, збільшення числа зорових контактів зі школярем, а також словесна підтримка.

Батьки повинні усвідомлювати, що саме на них лежить найбільша відповідальність і можливість справитися з проявами дефіциту уваги та супроводжуючими проблемами. За наявності у дитини серйозних проблем з поведінкою лікування повинно починатися вдома. Батькам необхідно освоїти основні методи виправлення поведінки. Поведінкова терапія вдома і в школі може бути досить ефективною, і у поєднанні з допомогою психолога шанси на поліпшення стані дуже великі. Істотну допомогу можна отримати також на заняттях у групі підтримки для батьків дітей, які страждають ADHD. Саме батьки повинні координувати дії всіх учасників спостереження і стежити за процесом лікування.

Медикаментозна терапія призначається в міру необхідності. Якщо симптоми дефіциту уваги і гіперактивності носять надмірно виражений характер, це означає необхідність застосування ліків. Призначення лікувальних препаратів проводиться після постановки діагнозу. Точніше, лікар рекомендує ліки, проте остаточне рішення приймають батьки разом з дитиною. При відмові від ліків відповідальність батьків за контроль над процесом лікування і використання перерахованих вище методів зростає.

Батьки не повинні забувати про те, що ADHD — хронічне розлад, і швидко воно не проходить. Іноді синдром зберігається до тих пір, поки дитина не подорослішає, і в такому випадку він повинен відчувати підтримку батьків протягом усього цього часу.